fr  /  cz

Sounds of Science

V rámci akce "Sounds of Science", kterou pořádá Francouzské velvyslanectví a Francouzský institut v Praze, se setkávají významné osobnosti současné francouzské vědy, včetně nositelů Nobelovy ceny, a tento vědecký program je doplněn hudebním doprovodem.

Sounds of Science 2022

On Thursday 23rd June 2022, the second edition of the event "Sounds of Science" took place at Národní dům na Vinohradech. Organized by the French Embassy in the Czech Republic and the French Institute in Prague, the evening offered us a stunning time mixing music and sciences.

Brilliant scientific lectures have been given by three leading French scientists brought together in Prague for the occasion. They presented the latest scientific concepts in their respective disciplines in a very interesting and accessible way for the general public. 

  

 

This scientific programme has been complemented by a musical performance by the renowned French pianist, composer and musicologist Karol Beffa : he especially offered us an outstanding improvised piano accompaniment during the screening of a 1920 silent movie by René Clair, "Paris qui dort/ The Crazy Ray".

 

Scientific partners

       

Partners 

       

Sponsors

              


Replay


In addition to the event in Prague, Sounds of Science 2022 took place in Brno as well on June 24 2022: the three French scientists gave their talks in the premises of the Mendel Museum's Augustinian Abbey Refectory in Brno (organized with the MUNI Seminar Series team of Masaryk University.)


In the frame of Sounds of Science 2022, our French scientists have been interviewed by Daniel Stach for the Hyde Park Civilizace TV program on Česká televize. Watch again Jean Tirole's and Thomas Ebbesen's interviews. 

Sounds of Science 2018

Informace 2018

Během tohoto výjimečného večera, který zorganizovalo Velvyslanectví Francie společně s Francouzským institutem v Praze, se setkaly tři velké postavy francouzské vědy: Jean-Marie Lehn (Nobelova cena za chemii, 1987), Serge Haroche (Nobelova cena za fyziku, 2012) a Jean-Pierre Sauvage (Nobelova cena za chemii, 2016). Představili publiku poslední poznatky z jejich oboru, a to způsobem přístupným široké veřejnosti, od gymnazistů po výzkumné pracovníky.


Profesor Jean-Marie Lehn vystoupil jako první s rozsáhlou freskou nazvanou „Steps Towards Life: Chemistry plays the score!“, v níž promluvil o samouspořádávání a vzrůstající komplexifikaci prvků od Velkého třesku po vznik života a představil pojem supramolekulární chemie.

Profesor Serge Haroche poté vystoupil s přednáškou na téma „How fundamental and applied sciences nurture each other”. Ve své zajímavé řeči ukázal, jak neočekávaný pokrok pro společnost znamenaly některé objevy základního výzkumu, především v oboru kvantové fyziky, a jak pootevřely dveře dalším oborům výzkumu.

Jako poslední promluvil profesor Jean-Pierre Sauvage, bývalý doktorand profesora Lehna, který se soustředil na vytvoření a možné aplikace syntetických molekul, které dokážou napodobit pohyb molekulárních biologických systémů. Svou přednášku nazval „Molecular Machines in Biology and in Chemistry“.

Tato tři vystoupení, která uvedl Daniel Stach, novinář specializující se na vědecké otázky působící v České televizi, doprovodil specifický hudební program. Postarala se o něj PKF-Prague Philharmonia, jeden z nejlepších českých orchestrů zabývajících se vážnou hudbou. Představil hned několik skladeb souvisejících s vědou. Posluchači si tak mohli vyslechnout symfonii č. 22 Filozof Josepha Haydna a skladbu Densité 21.5 pro sólovou flétnu Edgarda Varèse s vědeckým námětem, a dále skladby Alexandra Borodina, skladatele s chemickým vzděláním, a Petra Cíglera, mladého českého badatele a pracovníka Ústavu organické chemie, bývalého nositele jedné z vědeckých cen udělovaných Velvyslanectvím Francie. Petr Cígler zde představil svou skladbu nazvanou „Daily Patterns“.

Přednášku „Sounds of Science“ si přišlo do Národního doma na Vinohradech poslechnout 600 diváků. Byla také živě přenášena Francouzským institutem, aby si ji mohli vychutnat i ti, kdo se do sálu nedostali. 


Replay


Hlavní sponzor:

     

 

Vědecké partnery:

             

 

Sponzory:

                                                     

 

Partnery:

       

Přidejte se k nám


Členská karta Francouzského institutu
Chci se stát členem