Vzdělávací projekty

Francouzský institut v Praze realizuje vzdělávací projekty pro děti i středoškoláky.

Francouzština s Bílou paní

Česká televize a Francouzský institut v Praze ve spolupráci s Ústavem translatologie Filozofické fakulty Univerzity v Praze připravily projekt, který přibližuje dětem hravou a přitažlivou formou francouzský jazyk. Za tímto účelem byl pod názvem "Avec la Dame Blanche, c’est toujours dimanche" přeložen do francouzštiny oblíbený večerníček scénáristy Pavla Bryzce a režiséra Petra Friedla "Bílá paní na hlídání". Postavám večerníčku propůjčila svůj hlas česko-francouzská herečka Chantal Poullain.

Touto cestou zveme děti k návštěvě webové stránky programu České televize ČT:D, kde mohou objevit jednotlivé díly večerníčku, a to ve čtyřech jazykových variantách (francouzsky s českými titulky, francouzsky s francouzskými titulky, česky s francouzskými titulky a francouzsky bez titulků).

Jako doplněk k večerníčkovým dílům je nabízena také celá řada interaktivních vzdělávacích her pro děti, které si tak mohou osvojit základy francouzštiny. K dispozici jsou také přepisy dialogů v obou jazycích. Od ledna 2016 pak budou uvedené webové stránky doplněny o pracovní materiály pro učitele francouzštiny.

Prostřednictvím tohoto projektu, který získal záštitu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, přispívají Česká televize a Francouzský institut v Praze k propagaci vícejazyčnosti a zvyšování jazykových dovedností dětí v České republice.

Odborné vzdělávání

Jazyková a vzdělávací sekce Francouzského institutu v Praze iniciuje projekty spolupráce v odborném vzdělávání a podporuje další rozvíjení již probíhajících partnerství mezi středními a/nebo vyššími odbornými školami v ČR a ve Francii.

Hledáte partnerskou školu ve Francii?

Obraťte se na nás:

Odesláním formuláře projevujete souhlas s našimi Podmínkami pro ochranu osobních údajů.

Výstavy

V roce 2006 vznikl ve Francii vzdělávací projekt pro žáky základních a středních škol s názvem Trvale udržitelný rozvoj, proč?. Tento projekt jedním z programů nadace GoodPlanet, jejímž zakladatelem a současným předsedou je světově uznávaný fotograf, filmový režisér a velvyslanec dobré vůle pro program životního prostředí při OSN Yann Arthus-Bertrand.

Na vzniku tohoto projektu se podílelo také francouzské ministerstvo školství a ministerstvo životního prostředí. Partnerem pro Českou republiku je Francouzský institut v Praze.

Smyslem projektu je seznámit žáky škol s problematikou ochrany životního prostředí formou výstav velkoplošných fotografií (plakáty ve formátu 60x80 cm) na konkrétní environmentální téma. Každá fotografie je také doplněna doprovodným textem přibližujícím kontext zobrazeného námětu. Ve Francii jsou do každé školy tyto plakáty distribuovány zdarma a ke každému tématu existuje soubor doplňkových didaktických materiálů.

Dosud v rámci projektu Trvale udržitelný rozvoj, proč? vzniklo pět fotografických cyklů:

  • 2006: Trvale udržitelný rozvoj
  • 2007: Biodiverzita
  • 2009: Energie
  • 2010: Voda
  • 2011: Les

Francouzský institut v Praze má možnost zapůjčit zájemcům z řad českých škol a dalších veřejných i soukromých institucí zdarma tyto fotokolekce: Biodiverzita, Energie, Voda a Les.

Stáhněte si průvodce výstavou.