Výstava Biodiverzita

„Ano, biodiverzita, to je živá příroda a vůbec celá příroda se vším všudy. Na zemi i v moři, ve městech i na polích, patří sem muži i ženy. I jejich psi – baseti či kolie, jejich kočky – perské či bez rodokmene, jejich lány s obilím, rýžová políčka nebo jejich pole s kukuřicí.

Ano, biodiverzita jsme my, lidé, bratranci šimpanzů. A je nás tolik, kolik je různých lidí. My jsme pojmenovali biodiverzitou to, co jako předivo života pokrývá planetu. Je to ona biosféra, jejímiž plody jsme i my a na níž jsme závislí, tak jako je dítě závislé na své matce, blecha na kryse, kráva na rolníku.

Biodiverzita, to je především síť, v níž na sebe vzájemně působí a do níž jsou vpleteny miliardy živých tvorů, desítky milionů druhů. Jsou to včely a trubci, kteří sbíráním šťávy z květů opylují pole a sady a zajišťují rozmnožování těchto druhů a nám bohatou sklizeň ovoce. Jsou to bakterie, prvoci a množství miniaturních měkkýšů či korýšů, kteří na zemi i v mořích rozkládají odpad produkovaný životem, kteří půdu i vodu zbavují nečistot a stávají se potravou jiným organismům: řasám, rostlinám nebo rybám.

V této síti vzájemných vztahů jedni pozřívají druhé, neboť takto se rozhodl učinit život, aby nezanikl. Ale existuje tu i spolupráce a vzájemná pomoc mezi jedinci i mezi druhy. Korálové útesy poskytují příbytek rozmanitým měkkýšům, korýšům a rybám a samy jsou vybudovány na důvěrném společenství, na symbióze medúzám příbuzných polypů a mikrořas.

A nejsme my ostatní, my, lidé, náhodou druhem společenským? Druhem, který se vyvinul díky svému trvalému společenství se zvířaty a s rostlinami, díky této domestikované biodiverzitě stojící u zrodu zemědělské revoluce a celé naší civilizace.“

Pro více informací o výstavě klikněte zde.

Stáhněte si:

- pedagogický list pro žáky (francouzsky pro úroveň A2)
- pedagogický list pro žáky (česky)
- pedagogický list pro učitele (francouzsky)
- pedagogický list pro učitele (česky)

- náhled fotografií
- popisky k fotografiím (francouzsky)
- popisky k fotografiím (česky)